Міністерство розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України видало роз’яснення щодо порядку обчислення середньої зарплати у зв’язку з набранням чинності постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1213 (далі – Постанова № 1213).
Так, норми постанови № 1213 слід застосовувати з дня офіційного опублікування, а саме з 12.12.2020 року, з урахуванням наступного:
- якщо дата початку події, з якою пов’язаний розрахунок середньої заробітної плати, відбулася до 11.12.2020 (включно), то застосовуються положення Постанови № 100 без змін, внесених постановою № 1213;
- якщо дата початку події, з якою пов’язаний розрахунок середньої заробітної плати, з 12.12.2020 і пізніше, то необхідно застосовувати положення Постанови № 100 з урахуванням змін, внесених Постановою № 1213.
На практиці це означає, що середній заробіток для відпусток, які починаються із 12.12.2020 року, слід рахувати за новими правилами.
Також Постановою № 1213 виключено норму щодо застосування коефіцієнту коригування при обчисленні середньої зарплати при підвищенні тарифних ставок (посадових окладів) у розрахунковому періоді чи у періоді збереження середньої зарплати.
Тобто, у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), наприклад з 1 січня 2021 року, всі виплати, які враховують при обчисленні середньої зарплати враховують у тому розмірі, в якому вони нараховані без застосування коефіцієнта підвищення тарифних ставок (посадових окладів).
При цьому, підстав для перерахунку середньої зарплати, яка зберігалася за працівниками до 12.12.2020 року і була нарахована з урахуванням коефіцієнтів підвищення тарифних ставок (посадових окладів), немає, але в подальшому її розмір коригуватися не буде.
Також в роз’ясненні наведено приклади розрахунку:
– середньої зарплати виходячи з виплат за два календарні місяці роботи працівникам, які пропрацювали менше двох календарних місяців;
– середньої зарплати, якщо в розрахунковому періоді нараховувалися премії та інші виплати, які виплачують за два місяці або більш тривалий період;
– середньої заробітної плати, виходячи з посадового окладу чи розміру мінімальної зарплати.