Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації від 16.07.2020 р. № 2918/ІПК/99-00-05-05-02-06 надала роз’яснення щодо оподаткування податком на прибуток операцій з надання фінансової допомоги на поворотній та безповоротній основі, застосування ознаки розумної економічної причини (ділова мета) до таких операцій.
Так, якщо отримувачем безповоротної фінансової допомоги виступає платник єдиного податку – юридична особа, то фінансовий результат до оподаткування надавача такої допомоги – платника податку на прибуток збільшується на суму наданої безповоротної фінансової допомоги відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ.
Якщо отримувачем поворотної фінансової допомоги така допомога не була повернута, а її надавачем – платником податку на прибуток прийнято рішення про її прощення, така поворотна фінансова допомога набуває статусу безповоротної. І в цьому випадку якщо боржник на момент прощення боргу перебував на спрощеній системі оподаткування, то платник податку на прибуток – надавач такої допомоги збільшує фінансовий результат до оподаткування відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ у періоді її прощення.
Водночас, у разі наявності дебіторської заборгованості щодо якої існує невпевненість її погашення боржником, платник формує резерв сумнівних боргів.
Щодо застосування ознаки розумної економічної причини (ділова мета) до операцій з надання безповоротної фінансової допомоги з метою оподаткування податком на прибуток підприємств, то кодексом цього не передбачено до суб’єктів господарювання, що є юридичними особами – резидентами.